ul. Wincentego Witosa 4C, 38-400 Krosno

O komorze

Komora hiperbaryczna  Oxyhelp to urządzenie w pełni automatycznie oraz jedno z najnowocześniejszych na świecie. Dzięki zastosowaniu rozwiązań takich kontakt z Pacjentem wzrokowy i dźwiękowy pomaga ograniczyć poczucie klaustrofobii. Wnętrze komory wyłożone jest miękkim, antybakteryjnym materiałem. Dużym plusem stosowania komór hiperbarycznych tego typu jest stosowanie mniejszych ciśnień przez co niezwykle rzadkie jest występowanie powikłań związanych bezpośrednio z zabiegiem. Nasza komora zapewnia ciśnienie do 1,5 bara, jest to całkowicie wystarczające do zabiegu ogromnej większości chorób, mających wskazania do terapii w komorze hiperbarycznej.

Przygotowanie pacjenta do zabiegu:

  • pacjent do zabiegu zakłada specjalną odzież bawełnianą. Zapobiega to wyładowaniom elektrostatycznym wewnątrz komory,
  • do komory zakazane jest wnoszenie urządzeń elektronicznych takich jak: telefon, laptop itp.
  • ponadto nie można do komory wnosić: zegarków, biżuterii, kluczy itp.
  • kobiety muszą na czas zabiegu usunąć makijaż, nie malować paznokci oraz nie lakierować włosów,
  • elementy medyczne takie jak soczewki czy aparaty słuchowe powinny zostać również zdjęte, w pozostałych przypadkach (np. rozrusznik serca) prosimy o wcześniejsze poinformowanie,
  • przed zabiegiem zaleca się skorzystanie z toalety.

Przed zabiegiem zaleca się konsultację z lekarzem. Ma to na celu sprawdzenie czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegów terapii tlenowej w komorze hiperbarycznej. Polecamy badania takie jak: badanie płuc, zrobienie EKG, badanie uszu,  ogólne badanie organizmu oraz inne badania wskazane przez lekarza.

Jak przebiega terapia w komorze hiperbarycznej?

Komorę wypełnia o standardowym składzie (21% tlen, 78% azot i 1% pozostałe gazy). Czysty 100% tlen  jest dostarczany Pacjentowi przez maskę znajdującą się wewnątrz komory. Dla bezpieczeństwa specjalne sensory monitorują wszystkie parametry tlenu znajdującego się w komorze. Pacjent przez czas trwania zabiegu obserwowany przez pracownika ośrodka. Dzięki systemowi dźwiękowemu Pacjent ma cały czas kontakt z personelem. Duże, przezroczyste drzwi komory zmniejszają uczucie klaustrofobii, co pozwala na relaks podczas oglądania wybranego programu telewizyjnego.

Sesję w komorze hiperbarycznej dzielimy na 3 fazy:

1. Sprężanie powietrza w komorze
Sprężanie trwa do 10 minut i polega na stopniowym podwyższaniu ciśnienia w komorze do około 1,5 bara. Ta faza musi tyle trwać ponieważ organizm musi się przystosować do zwiększającego się ciśnienia. Pacjent może odczuwać podobne niedogodności, jak podczas lotu samolotem. Przełykanie śliny bądź ziewanie pozwolą na regulacje ciśnienia w uchu środkowym i pozbycie się uczucia nacisku. 

2. Oddychanie czystym tlenem
W tej fazie odbywa się właściwy zabieg. Czas trwania to 1 godz. 20 min. Pacjent zakłada specjalną maskę tlenową, przez którą jest doprowadzany czysty tlen. Najlepiej się rozluźnić i oddychając spokojnie w równych odstępach nasycać organizm tlenem.

3. Zmniejszanie ciśnienia do normalnego poziomu
Ostatnia faza zabiegu trwa około 10 minut. Ciśnienie powietrza wewnątrz komory zostaje stopniowo zmniejszane, w tym czasie mogą być również odczuwane przez pacjentów problemy z ciśnieniem w uszach - przełykanie i ziewanie pomagają uporać się z tymi niedogodnościami.

Podczas zabiegu, we wszystkich jego fazach, Pacjent jest monitorowany przez nasz personel, możecie również sami inicjować rozmowę za pomocą przycisku umieszczonego w komorze, gdzie również zainstalowany jest głośnik, pozwalający na swobodną konwersację.
Ilość zabiegów jest zależna od rodzaju dolegliwości pacjenta i przebiegu samych zabiegów. Bardzo ważne jest, aby zabiegi odbywały się w regularnym rytmie (codziennym), bez większych przerw, by zmaksymalizować efekt leczenia.